ІСТОРІЯ

Київський театр українського фольклору “Берегиня” був створений у 1983 році за ініціативою групи фольклористів під керівництвом народного артиста України Миколи Буравського при підтримці Національної спілки композиторів України та Національної спілки письменників України, Університету фольклору та етнографії ім. М.Т. Рильського.

“Берегиня” – це єдиний в Україні професійний колектив, який займається вивченням та пропагандою автентичного фольклору нашого народу і сценічними засобами відтворює втрачені історичні цінності: народні обряди, звичаї, ритуали, як важливі пласти духовної культури нації.

Фольклорні вистави колективу – це справжня скарбниця народної мудрості і краси, яка складається з відроджених духовних перлин: різдвяних, великодніх, купальських, обжинкових звичаїв, обрядів, унікальних записів петрівчаних, русальних, чумацьких, козацьких пісень, оригінальних епічних творів – дум, балад, історичних композицій. Кожен номер у виконанні “ Берегині “ – це не просто архаїчний зразок, а живий струмінь вічно молодого і невмирущого народного мистецтва у всьому його розмаїтті.

До творчого складу театру входять 45 артистів: високопрофесійних співаків, музикантів, танцюристів. У складі “Берегині” у різний час працювали та продовжують працювати заслужені артисти України: Надія Буравська, Анатолій Пахомов, Степан Школьний, Геннадій Андрущенко, Ярослав Цебринський, Тетяна Халаш, 18 лауреатів Міжнародних конкурсів.

Очолює Київський академічний театр українського фольклору “Берегиня” народний артист України, лауреат Міжнародної премії Микола Буравський.

Сценічне вбрання артистів виготовлене за зразками справжніх етнографічних костюмів, зібраних в експедиціях до Центрального регіону України, що надає фольклорному дійству яскравого колориту.

Музичні інструменти, знайдені і відроджені в етнографічних експедиціях колективу по території України використовуються у виступах “Берегині”. Це такі давно забуті та унікальні інструменти, притаманні суто українській фольклорній музиці, як “сопілка”, “коза”, “козобас”, “сурма”, “ліра“, “бугай”, “бубон”, “гудок”, “рубель”, “цимбали”, “тулумбаси”, “кобза”, “скрипка”.

Театр “Берегиня“ гідно представляє український фольклор за кордоном, його гастрольні та фестивальні виступи відбувалися:

в 1990 р. в м. Утрехт (Нідерланди);

в 1991 р. в м. Оренсе (Іспанія), Монте-Карло (Монако);

в 1992 р. - м. Гаага (Нідерланди); Льєж (Бельгія);

в 1993 р. - м. Скоп’є (Югославія);

в 1994 р. – м. м. Влодава, Люблін (Польща);

в 1995 р. – м. Йоханесбург (ПАР) (Міжнародний конкурс, де “Берегиня” виборола 5 золотих і 1 срібний сертифікат, здобула цілковиту перемогу і стала Лауреатом Міжнародного конкурсу (перше місце).,

1995 р. - м. Каїр (АРЄ);

в 1996 р. – на Міжнародному конкурсі у Пхеньяні (КНДР) театр добився нового успіху: завоював 2 золотих, 2 срібних призи, 2 міжнародні премії, Головний кубок конкурсу і вдруге став Лауреатом Міжнародного конкурсу;

в 1997 р. – мм. Тулуза, Париж (Франція);

в 1998 р. – м. Лейпциг (Німеччина ); м. Мюнхен;

в 1999 р. – м. Амстердам, м. Роттердам ( Нідерланди);

в 2000 р. – м. Салоніки (Греція);

2002 р. – м. Анкара, Стамбул (Туреччина); м. Мінськ (Білорусія), м. Москва (Росія);

в 2004 р., 2006 р. – м. Лозанна, м. Женева (Швейцарія);

2005 р. м. Москва (Росія) – участь у Міжнародному фестивалі фольклорних колективів “Русский остров – 2005р”, з 7–ми номінацій театр завоював 2, а саме: “Краще поєднання музичних і драматичних елементів в фольклорному колективі”; “Краща жіноча роль в фольклорному колективі”. 2007 р. – м. Москва (Росія);

2007 р. м. Бургас (Болгарія) - ХХХУ Міжнародний фольклорний фестиваль “Збережемо та передамо нашим дітям те, що заповіли наші предки”. За великі творчі досягнення та вагомий внесок у розвиток української культури у 2004 р. театру “Берегиня” присвоєно статус “Академічний театр українського фольклору”.

Навколо “Берегині “ гуртуються і об’єднуються народознавчі сили, для яких вона є еталоном пізнання і правдивого відтворення художніми засобами духу, характеру, побуту, вірувань, історії українців.